Урок 5. Чисті речовини і суміші. Способи розділення сумішей. Повітря – природна суміш
Мета: формувати уявлення про різницю між чистими речовинами й
сумішами, вміння розрізняти чисті речовини та суміші й виокремлювати
деякі речовини із сумішей; виховувати спостережливість, уважність,
акуратність.
Обладнання: пробірки, вода водопровідна та дистильована, чайник,
цукор, чайна заварка, одноразовий посуд, пісок, кухонна сіль, лимонна
кислота, залізні ошурки, тирса, крейда, калій нітрат, сухий спирт,
вата, плитка шоколаду, інструкція до будь-якого лікарського препарату.
Тип уроку: формування нових знань.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльности
1. Провести демонстрацію робіт учнів, що акварельними фарбами методом плямування намалювали фантастичні картини.
— Підтвердженням якого явища є ці картини?
2. Бесіда
— Які існують агрегатні стани речовини?
— Що називають дифузією?
— Що називають простими та складними речовинами?
— Наведіть приклади простих та складних речовин.
— Які ви знаєте властивості речовин?
3. Бесіда за питаннями спостережень, що проводились удома
Яке явище обумовило поширення забарвлення у склянці води? Як ви
вважаєте, чому в склянці з гарячою водою забарвлення поширювалося
швидше, ніж у склянці з холодною водою? Як правильно назвати речовину у
склянці після досліду? (Вода? А чи має вода колір? Чорнила? А який
колір був у чорнил до досліду? А якого ж кольору зараз рідина?) То що ж
ми отримали за рідину? (Суміш чорнил та води)
4. Завдання
Роздайте учням по маленькому шматочку шоколаду.
Чи є речовина цих солодощів однорідною зовні? За смаком? (Так)
Прочитайте склад шоколаду на обгортці (какао, молоко, цукор тощо).
Зробіть висновок, що незважаючи на зовнішню однорідність, шоколад
складається з декількох компонентів, тобто є сумішшю. У свою чергу,
молоко і какао теж не є чистими речовинами, вони містять багато
складових.
Наведіть приклади сумішей, з якими ви стикаєтеся у житті.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Деякі речовини, які складаються з однакових молекул (вода,
кисень, вуглекислий газ), називають чистими. Але набагато більше в
природі сумішей. Суміш — це сукупність кількох різних чистих речовин,
що становлять одне фізичне тіло.
Наприклад, повітря — прозора природна суміш. До його складу входять
азот, кисень, вуглекислий газ, інертні гази, водяна пара, часточки пилу
тощо. Повітря підтримує горіння, погано проводить тепло. Тепле повітря
піднімається вгору, а холодне опускається вниз (це називають
конвекцією). Повітря має дуже велике значення для всіх живих істот.
Кисень потрібний для дихання практично всім живим істотам на Землі.
— Яке значення має для людини чисте повітря? Що ми розуміємо під чистим повітрям?
2. Практикум
Учитель демонструє приготування двох видів суміші — чай (вода, заварка, цукор, сік лимону) та пісок і воду.
Клас
Отже, в обох склянках ми отримали суміші. А чим вони відрізняються? Після бесіди вчитель записує на дошці:
3. Способи розділення сумішей (демонстрування й пояснення дослідів)
IV. Закріплення нових знань
1. Завдання
♦ Наведіть приклади твердих та рідких сумішей.
♦ Розділіть суміші на дві групи, заповніть таблицю.
Приклади: повітря, нафта, томатний сік, річкова вода, соус, бетон, шоколад, молоко, чай, грунт.
Природні суміші |
Суміші, виготовлені людиною |
|
|
♦ Доведіть, що ліки є сумішшю (скористатися інструкцією до лікарського препарату).
♦ Наведіть приклади сумішів на домашній кухні.
♦ Наведіть приклади речовин, які важко змішувати (олія та вода).
2. Робота в парах
Запропонуйте способи розділення таких сумішей:
а) пісок з кухонною сіллю; б) спирт із водою; в) вода з глиною; г)
олія з водою; д) мідні та залізні ошурки; е) вода з бензином; ж) сіль з
тирсою; и) крейда з цукром.
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати текст підручника.