Тема: Перетворення енергії. Енергозбереження. Мета: - навчальна: ознайомити учнів з перетворенням енергії, сформувати початкові уявлення про закон збереження енергії; - розвиваюча: розвивати творчі здібності учнів; - виховна: виховувати бережливе ставлення до природних ресурсів. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Методи: бесіда, пояснення, демонстрація. Обладнання: гумовий м’ячик, джерело живлення, провідники, ключ, лампочка.
Хід уроку І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Природничий диктант (учні пишуть на аркушах тільки відповіді. За кожну правильну – 2б.) 1. Сила – це … 2. Перелічити види сил. 3. Що таке робота? 4. Що таке енергія? 5. Назвати види енергії. 6. Пружину стиснули. Яку енергію вона має?
Гра «Хто більше прочитає слів?» Учням пропонується термін, наприклад: механічна робота, кінетична енергія, сонячна енергія і т. д. З нього необхідно скласти інші терміни або слова. Перемагає учень, який запропонує найбільше слів.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Демонстрація досліду. Учитель на демонстраційному столі складає просте електричне коло. Якщо коло замкнути, то світиться лампочка. - Яку енергію має лампочка, що світиться? ( світлову). - Де взялася ця енергія? (перетворилася з електричної). Отже енергія може перетворюватися з одного виду в інший.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Приклад 1. Гумовий м’ячик підняли над поверхнею столу. Яку енергію він має? (Потенціальну).
Відпустимо його. Він почне рухатися вниз, збільшуючи швидкість. Яку
енергію він має при падінні? (Потенціальну та кінетичну). Як вони
змінюються під час руху? (Потенціальна зменшується, а кінетична –
Збільшується. У момент зіткнення зі столом м’ячик має найбільшу
кінетичну енергію, бо швидкість найбільша. Потім м’ячик деформується
(кінетична енергія перетворюється в потенціальну), а потім набуває
початкової форми, починає рухатись угору, зменшуючи швидкість. Отже,
потенціальна енергія деформації перетворюється у кінетичну, яка
поступово зменшується з підняттям тіла, а потенціальна енергія при цьому
зростає. Отже механічна енергія може перетворюватись з одного виду в інший. Але вона може перетворюватися і в інші види енергії. Приклад 2. Металева кулька упала на металеву плиту, але не підстрибнула угору. Куди поділась енергія? Якби
в нас були високоточні прилади і ми змогли б виміряти температуру дуже
точно, то б виявили, що кулька нагрілась. Отже, механічна енергія
перетворилась на внутрішню. Приклад 3. Піднята греблею вода
падає на турбіни гідроелектростанції і обертає їх. Тобто за допомогою
турбін механічна енергія перетворюється на електричну (таблиця
«Гідроелектростанція»). Електричну енергію можна одержати за рахунок
інших видів енергії: внутрішньої енергії палива, механічної енергії
вітру, сонячної енергії, атомної енергії. Електрична енергія
за допомогою різних пристроїв перетворюється на інші види енергії.
Наприклад, електролампочка перетворює її на світлову енергію,
електроплитка – на внутрішню, електродвигун – на механічну.
2. Закон збереження енергії. Жодне
тіло не може створити енергію з нічого. Енергія перетворюється з одного
виду в інший, переходить від одного тіла до іншого, але при цьому
зберігається. У цьому зміст одного з основних законів природи – закону
збереження і перетворення енергії. М. В. Ломоносов говорив:
«Усі зміни в природі відбуваються так, що коли до чогось щось додалося,
то це відніметься від чогось іншого.» Цей закон ми спостерігаємо в усіх
явищах живої і неживої природи.
3. Енергозбереження.
На жаль часто так трапляється. Що вдень світять ліхтарі на вулицях, а в
під’їздах - електричні лампочки. На перший погляд це все дрібниці, але
саме з таких «краплин» складаються енергоресурси. Але відбувається
виснаження природних ресурсів, що є енергоносіями – нафти, газу,
вугілля. Тому дуже важливо піклуватися про бережливе, раціональне
споживання всіх видів енергії. Сучасні технології повинні бути
економними у використанні енергії. Як приклад розповісти про
такий «засіб» економії електроенергії, як заборона тютюнопаління. Адже
виявляється, що витрати енергії на вентиляцію приміщень можна буде
скоротити приблизно вдвічі, якщо заборонити палити тютюн у місцях
громадського користування. V. Закріплення знань. - Які перетворення енергії відбуваються під час стрільби з лука? - Яке перетворення енергії відбувається під час фотосинтезу у рослинах? - Ударяючись об поверхню столу м’ч кілька разів підстрибне. Чому за кожного наступного стрибка він піднімається на меншу висоту? - Навіщо під час будівництва гідроелектростанції споруджують греблі? VI. Підсумок уроку. 1. Наведіть приклади перетворення механічної енергії на інші види. 2. Наведіть приклад перетворення видів механічної енергії на інші види. VII. Домашнє завдання. Прочитати відповідний текст підручника.
Підготувати повідомлення за темою: «Як і навіщо заощаджувати енергію?»,
«Використання сонячної, геотермальної енергії, енергії вітру
Також читати Материалыв немає |