Урок 56. ТЕМАТИЧНИЙ КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ З ТЕМИ «ПОВЕДІНКА ТВАРИН»
Знання і вміння за плечима не носити.
Народна мудрість
Мета уроку: визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми «Поведінка тварин». Розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять. Виховувати культуру оформлення письмових робіт.
Обладнання і матеріали: картки для контролю знань.
Тип уроку: узагальнення і контролю знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап.
1. Організація класу.
2. Розминка «Епіграф». Як наведена в епіграфі народна мудрість стосується нашого уроку?
II. Актуалізація опорних знань.
Вправа «Слова за хвилину»: повторення термінів і понять, вивчених протягом теми. Робота в парах: хвилину називає поняття один учень, другу хвилину — інший.
III. Мотивація навчальної діяльності.
- От і ще один рубіж подолано, ще одну тему вивчено. Залишається тільки дізнатися свій рівень навчальних досягнень.
IV. Контрольна робота з теми «Поведінка тварин».
Виконайте тестові завдання 1-6, виберіть одну правильну відповідь
(кожна правильна відповідь - 1 бал).
1. Дослідник спостерігав за поведінкою дослідної тварини, робив записи і замальовки поз тварини, усіх послідовних етапів її діяльності. На базі цього можна скласти
А логограму.
Б ехограму.
В етограму.
Г кардіограму.
2. Для мами-пташки розкритий дзьоб пташеняти є сигналом приносити їжу. Такі сигнали називають
А знаковий стимул.
Б підкріплювальний сигнал.
В звукова модель.
Г показник голоду.
3. У собаки підіймаються вуха, коли вона чує шурхіт біля дверей до кімнати. Така реакція є
А умовним рефлексом.
Б безумовним рефлексом.
В інстинктом.
Г научінням.
4. Виберіть визначення, що відповідає поняттю імпринтинг.
А система послідовних безумовних рефлексів
Б реакція організму на зовнішнє подразнення
В фіксація в пам'яті ознак об'єктів у перші моменти після народження
Г утворення реакції на штучний подразник на базі природженої поведінки
5. Який поведінковий акт не можна віднести до грумінгу?
А пилові ванни горобців
Б купання в болоті слонів
В будування гнізда сойкою
Г чищення пір’я ластівкою
6. Дослід із ширмою під час годування, коли тварина правильно очікує їжу під час руху годівниці за ширмою, можна віднести до
А пошукової поведінки.
Б елементарної розумової діяльності.
В природженої нервової діяльності.
Г захисної поведінки.
7. Поясніть малюнки (кожен по 1 балу).
Танець бджіл під літерою А називають коловим вербувальним танцем. Що він означає?
Мурашки торкаються одна одної вусиками. Для чого вони це роблять?
8. Дайте коротку відповідь на запитання, закінчивши речення (кожна відповідь по 1 балу).
Назвіть соціальних тварин _____________
Що таке територіальна поведінка? ________________
9. Розгляньте малюнки. Що спільного і відмінного в поведінці цих тварин? Опишіть її біологічне значення (природжена чи набута, у чому доцільність тощо) (2 бали).
V. Підсумки.
Підбиття підсумків роботи.
VI. Домашнє завдання.
Підготувати міні-проекти (на вибір) на теми: «Як тварини пристосовані до життя в різних умовах», «Заповідні території України».
Також читати Материалыв немає
Джерело: http://subject.com.ua/lesson/biology/7klas_1/58.html |